Urice tujih jezikov na Gimnaziji ŠC Velenje za osnovnošolce že trinajstič zapored

Decembra 2025 smo za učence velenjskih in okoliških osnovnih šol pripravili zabavni spletni kviz v štirih tujih jezikih, ki jih poučujemo na Gimnaziji ŠC Velenje: angleščini, nemščini, španščini in francoščini. Kviz je bil izhodišče za jezikovno srečanje v živo – najboljših 40 učencev smo skupaj z mentorji povabili na urice tujih jezikov, ki so v obliki delavnic potekale v petek, 30. januarja 2026.

Kviza se je udeležilo 125 učencev iz desetih osnovnih šol s širšega območja Koroške in Savinjske regije. Za povabljene pa smo pripravili štiri interaktivne delavnice v angleščini in nemščini, ki so jih samostojno vodili dijaki naše gimnazije. Učence smo razdelili v mešane skupine, da so se spoznavali in sodelovali iz različnih šol.

Delavnice so bile kratke in vsebinsko raznolike, osredotočale so se na različne spretnosti: komunikacijo, ustvarjalno rabo jezika, širjenje besedišča in tekmovalnost. Vsakih 15 do 20 minut so se skupine preselile k novi delavnici in novim dijakom vodjem, kar je dogajanju dalo dodatno dinamiko.

V 80 minutah aktivne rabe tujega jezika so učenci pokazali zelo dobro znanje angleščine, predvsem pa veliko sproščenosti, sodelovanja in radovednosti. Ob tem so nastala tudi nova poznanstva, kar je ena od dodanih vrednosti takšnih srečanj.

Dogodek smo organizirali v sodelovanju z Medobčinsko zvezo prijateljev mladine Velenje, ki je poskrbela za praktične in knjižne nagrade. Najuspešnejše učence je z nagradami prijazno razveselila gospa Bojana Špegel.

Nataša Makovecki in Jelka Oder