Splošni uspeh pri splošni maturi
Splošni uspeh pri splošni maturi
Kandidat je opravil maturo, če je pri vseh maturitetnih predmetih dosegel pozitivno oceno (10 točk). Splošni uspeh na maturi se izraža v točkah, ki so vsota ocen doseženih pri posameznih maturitetnih predmetih.
Kandidat, ki je uspešno opravil maturo, dobi maturitetno spričevalo, katerega sestavni del je tudi obvestilo o uspehu pri posameznih predmetih. Kandidati, ki so na maturi dosegli izjemen splošni uspeh (30-34 točk), dobijo maturitetno spričevalo s pohvalo.
Uveljavljeno je tudi načelo pogojne pozitivne ocene, ki omogoča, da kandidat opravi izpit oz. je pozitivno ocenjen , če je pri predmetu obveznega dela splošne mature na osnovni ravni dosegel najmanj 80% točk potrebnih za pozitivno oceno, in je hkrati pri drugih predmetih, iz katerih je opravljal splošno maturo dosegel pozitivno oceno, vsaj pri dveh pa oceno dobro (3).
Podobno pravilo velja za izbirni predmet na osnovni ravni. Če je pri tem predmetu dosegel najmanj 80% točk, potrebnih za pozitivno oceno, je pri tem predmetu pozitivno ocenjen, če je pri ostalih predmetih splošne mature ocenjen pozitivno in vsaj pri enem z oceno dobro (3).
Druge posebnosti ocenjevanja pri splošni maturi
Kdor je opravil splošno maturo in želi izboljšati oceno pri enem ali več predmetih, ima pravico do enkratnega ponovnega opravljanja enega ali več predmetov še dve leti po opravljanju splošne mature. Pri tem lahko izbere drugo raven zahtevnosti kakor prvič. Za splošni uspeh se upošteva boljša ocena.
Kandidat ne opravi splošne mature, če je neuspešen pri enem ali več predmetih. Pri popravljanju negativne ocene se lahko odloči za izpit na drugi ravni zahtevnosti kakor prvič. Tisti, ki je ocenjen z najmanj tremi pozitivnimi ocenami, ima pravico do opravljanja enega ali dveh popravnih izpitov še dve leti po opravljanju splošne mature.
Kandidat, ki je neuspešen pri treh ali več predmetih, mora opravljati splošno maturo ponovno v celoti.