srssersssdgimvssmicdsd

Spominski dan za naše gimnazijce

Ob 30. obletnici razglasitve samostojne Republike Slovenije smo dijakinjam in dijakom gimnazije pripravili celodnevno dejavnost. V sodelovanju z Muzejem Velenje in njihovimi vodiči smo v razstavnih prostorih spoznavali razvoj mesta Velenje. Izvedeli smo, da je tovarna Gorenje Velenje izdelovala mitraljeze, ki smo si jih ogledali v grajski kleti. V prenovljenem stolpu smo si ogledali tri filme o slovenskem plebiscitu, razglasitvi samostojnosti in o 10-dnevni osamosvojitveni vojni.

V Spominskem centru smo se srečali s policisti, ki so nam pokazali svoja vozila in naprave za ugotavljanje prekrškov. Posebej so poudarili, da je njihova temeljna naloga pomagati ljudem v izrednih situacijah. Podali smo se tudi v kletne prostore, tam so danes skladišče opreme za reševanje in prostori Rdečega križa, kjer zbirajo dobrine za pakete socialno ogroženim ljudem. Obiskali smo atomsko zaklonišče, ki bi ga uporabili v primeru vojne. V prvem nadstropju smo ob filmu spoznali dogajanje med 10-dnevno vojno v Šaleški in Savinjski dolini ter si ogledali gradivo o celotni obrambi in zaščiti v času Jugoslavije. Posebej zanimiva je bila izkušnja za vse tiste, ki so se odločili preizkusiti streljanje z zračno puško, kar nam je ponudilo strelsko društvo Mrož.

Zlata Zevnik, organizatorka Spominskega dneva

Arhiv

Spremljajte nas na socialnih omrežjih

Osnovni podatki

Gimnazija
Trg mladosti 3,
3320 Velenje

03 89 60 600
03 89 60 660