Državno tekmovanje iz astronomije in astrofizike

Tekmovanje za severovzhodno Slovenijo je potekalo v soboto, 12. 1. 2018, v Murski Soboti. Udeležbo sta si na šolskem tekmovanju zagotovila dijaka Gimnazije Velenje Anže Krejan, 2. A, in Anže Pirc, 4. A, tekmuje pa se v enotni kategoriji srednja šola. Anže Pirc je prikazal izjemen napredek v primerjavi s prejšnjimi leti in prejel srebrno Dominkovo priznanje. Izjemno pa se je izkazal Anže Krejan. Čeprav je dijak 2. letnika, se je uspešno spopadel tudi z dve leti starejšimi in izkušenejšimi dijaki ter dosegel 4. mesto. Za ta uspeh je prejel zlato Dominkovo priznanje, pohvalo organizatorja, to je Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije, in povabilo na Sanktpeterburško astronomsko olimpijado. Ta olimpijada poteka v več krogih od 17. 1. do 2. 3. 2019, vključuje pa tako teoretične kot praktične naloge. Uspeh na državnem tekmovanju in Sanktpeterburški olimpijadi se upošteva pri izboru dijakov za Mednarodno olimpijado iz astronomije in astrofizike.