Delo z dijaki s posebnimi potrebami

Na Gimnaziji Velenje posvečamo posebno pozornost tudi dijakom, ki imajo različne zdravstvene težave oz. druge omejitve pri vzgojno izobraževalnem delu. Tem dijakom pomagamo pri pridobitvi odločbe o usmeritvi ZRSZŠ, v času do pridobitve odločbe pa jim prilagoditve omogočimo s pedagoško pogodbo.

V šolskem letu 2018/2019 imamo na Gimnaziji 13 dijakov z odločbami ZRSZŠ. Ti dijaki imajo z odločbo opredeljene naslednje motnje: dolgotrajno bolni dijaki, dijaki z govorno jezikovno motnjo, dijaki s primanjkljaji na posameznih področjih učenja (najpogosteje disleksija), dijaki z avtističnimi motnjami in dijaki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami.

S sklepom Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport je bila dvema dijakoma s posebnimi potrebami dodeljena tudi dodatna strokovna pomoč psihologa, ena dijakinja pa je upravičena do individualne strokovne pomoči učiteljev, dodeljena pa ji je tudi spremljevalka. Za posamezne dijake sodelujemo s šolami, iz katerih prihajajo, Zavodom za šolstvo RS, Komisijami za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami, Ministrstvom za šolstvo in šport, po potrebi pa tudi z ostalimi institucijami, ki strokovno pokrivajo to področje. Za vsakega dijaka s statusom otroka s posebnimi potrebami pripravimo individualizirani program, katerega osnova je strokovno mnenje, ki nam ga vročijo starši dijaka, prisluhnemo pa tudi željam in potrebam dijaka samega in njegovih staršev. Individualiziran program sprejme strokovna skupina na skupnem sestanku, ki se ga udeležijo: celoten oddelčni učiteljski zbor pod vodstvom razrednika, svetovalna delavka in ravnatelj, po potrebi pa tudi starši dijaka. V individualiziranem programu so natančno opredeljene prilagoditve, do katerih je dijak s posebnimi potrebami upravičen, ter individualne strokovne ure, ki jih izvajajo učitelji posameznih predmetov. Izvajanje individualiziranega programa spremljamo skozi vse leto, praviloma se strokovna skupina skupaj s starši sestane ob koncu vsakega ocenjevalnega obdobja, po potrebi pa tudi vmes.

Cilj individualiziranega programa je zagotoviti dijaku pogoje dela v šoli, ki mu bodo omogočili enakovreden položaj med sošolci, glede na njegove primanjkljaje.