Slovenski zajtrk na Gimnaziji Velenje

Kaj mladim pomeni prehrana? Za nekatere dijake je hrana le nuja, za druge je kuharska umetnost. Med tednom jedo naši dijaki v šolski menzi, v bližnji pekarni ali pa si hrano nosijo s seboj – vsak ima drugačen odnos do hrane. S čim pa najbolj kakovostno in zdravo začeti dan? Z zajtrkom! A nanj žal vsi skupaj, tako dijaki kot odrasli, prevečkrat pozabimo.

Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk poteka v Republiki Sloveniji že od leta 2011. Tradicionalni slovenski zajtrk je v petek, 18. 11. 2016, izvedla tudi Dijaška skupnost Gimnazije Velenje na ŠCV, in sicer zato, da bi izboljšali zavedanje o pomenu in razlogih za lokalno samooskrbo, domačo pridelavo in predelavo hrane.

Tradicionalnega zajtrka so se udeležili vsi dijaki tretjih letnikov ter gostje: podžupan MO Velenje Peter Dermol, pomočnica direktorja Zdravstvenega doma Velenje Tanja Kontič in pomočnik direktorja za marketing in tržno komuniciranje Gorenje Gostinstvo gospod Vlado Verdnik.

V jedilnici Gaudeamus  je  ob 8.00 vse čakal obilen zdrav zajtrk: kruh, maslo, slovenski med, mleko in jabolko. Pri zajtrku smo uživali v dobri družbi in glasbi. Po zajtrku so se predstavniki razredov odpravili v predavalnico gimnazije, kjer je potekala okrogla miza v obliki intervjuja, ki sta ga vodila dijaka Borut Mohorko in Živa Bračič s pomočjo mag. Karmen Grabant. Gostje in dijak gimnazije Erik Glinšek so aktivno sodelovali v razpravi.

Dotaknili so se naslednjih tem: pomen zajtrka in ostalih obrokov na razvoj dijaka mladostnika, prehranske navade dijakov, kako ponudnik prehrane za dijake sestavi uravnotežen jedilnik, ali Šaleška dolina omogoča ekološko kmetovanje, imamo dovolj pitne vode …

Vsebina je bila zelo zanimiva in poučna, ozračje je bilo izjemno prijetno. Dijaki so podali mnenje o šolski prehrani in predlagali nove ideje.

Najpomembnejši pa je bil zaključek, da smo se zavedali, kako pomemben je zajtrk za zdrav začetek dneva.  Okroglo mizo smo zaključili z mislijo, da »naj postane zajtrk vsakodnevna vstopnica v uspešen dan«.

Ta dan so s pomočjo Gorenja Gostinstvo organizirali dijaki 2. Š oddelka.

Ema Ikić, 3. C