V petek, 18. 12. 2020, smo imeli na šoli športno kulturno umetniški projektni dan. Dijaki in učitelji so dan preživeli brez računalnika in sedenja pred zaslonom, ki naj bi ga začeli z domačim slovenskim zajtrkom (kruh, maslo, med, marmelada, jabolko, zeliščni čaj). Nato pa so morali opraviti obvezen pohod z najmanj 10.000 koraki in dejavnost po izbiri: ali športne, kulturno-umetniške in družabno-družinske. Po končani dejavnosti so dijaki razrednikom in učiteljem športne vzgoje poslali kratko poročilo s posnetkom poti in fotografskim utrinkom.
Projekt PODVIG
V šolskem letu 2017/2018 je naša gimnazija pristopila k projektu PODVIG (Krepitev kompetence podjetnosti in spodbujanje prožnega prehajanja med izobraževanjem in okoljem v gimnazijah). Projekt poteka v sklopu razpisa prednostne osi »Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost« in traja od 3. 11. 2017 do 31. 8. 2022.
Ključni cilj projekta:
je razviti in preizkusiti model celostnega razvoja kompetence podjetnosti pri dijakih skozi medpredmetno povezovanje in sodelovanje z okoljem in širšo skupnostjo. V ta namen bomo v sodelovanju z razvojnimi ter implementacijskimi gimnazijami in konzorcijskimi partnerji razvili, preizkušali in implementirali modele, ki bodo omogočali učinkovito umestitev kompetence podjetnosti v gimnazijski prostor in s pomočjo katerih bodo gimnazije celovito razvijale kulturo podjetnosti v kontekstu interdisciplinarnosti in povezovanja z okoljem.
Ekskurzija v Komunalno podjetje Velenje
Skupina dijakov in dijakinj maturantov izbirnega predmeta informatika so bili na ekskurziji v Komunalnem podjetju Velenje. Predstavnik podjetja g. Andrej Trdin je predstavil organiziranost in delovanje podjetja ter kakšno vlogo v podjetju ima informacijska tehnologija. Podal je tudi vizijo podjetja, možnost razvoja in priložnosti za bodoče maturante in maturantke na tem področju.
Projekt My Virtual Town
Naša šola je vključena v mednarodni projekt Erasmus+, ki je poimenovan My Virtual Town. Osnovni cilj sodelovanja v projektu je, da dijaki s pomočjo učiteljev mentorjev spoznajo funkcije mesta oz. občine in na podlagi tega ustvarijo svoje lastno mesto v obliki virtualnega modela.
Velenjski gimnazijci na Danskem
V soboto, 17. 11. 2018, so se iz danskega mesta Viborg uspešno vrnili trije dijaki naše gimnazije, ki so v spremstvu prof. Jožice Plešnik odpotovali na enotedensko mednarodno izmenjavo v okviru projekta STEM. Neža Vipavc, 3. A, Matjaž Čelan, 3. B, in Matic Ževart iz 4. A so na tehniški gimnaziji v Viborgu skupaj z dijaki iz Madžarske, Turčije, Danske, Italije in Madžarske raziskovali veterno energijo. Naši udeleženci so s svojim znanjem zelo prizadevno in ustvarjalno sledili pestremu in bogatemu enotedenskemu programu, pridobili novo znanje in spretnosti, navezali mnoge stike, utrjevali angleščino ter izvrstno zastopali barve našega mesta in države. Naslednje srečanje projekta STEM bo potekalo v Velenju v marcu 2019, ko bodo dijaki iz sodelujočih šestih držav raziskovali fotovoltaiko.
Vsem udeležencem danske izmenjave čestitamo za uspešno sodelovanje in prispevek k projektu!
Pot do sveta in do sebe: projekt Berideli!
Lani je Založba Beletrina prvič pripravila literarni projekt BERIDELI, s katerim želi promovirati branje ne kot natečaj (za nagrade), ampak le za navdihovanje kreacij. V projekt je v prvem letu povabila gimnazije iz vzhodne Slovenije in vsaki podarila 5 knjig iz svoje zadnje založniške izdaje. Na šoli sva se mentorici Nataša Tajnik Stupar in Alenka Šalej z veseljem odločili za sodelovanje. Literarna dela smo ustvarjali po predlogi našega rojaka in pisatelja Petra Rezmana, ki je z etnologinjo Jernejo Ferlež iz Maribora literaririzal etnološko dokumentarno obdelane stare fotografije. Likovniki pa so pod mentorstvom mag. Nataše Tajnik Stupar ilustrativno obdelali nekaj pesmi iz druge pesniške predloge.
Pisatelja smo povabili na šolo, dijaki pa so pobrskali po starih fotografijah svojih babic in dedkov in nastalo je 5 res odličnih zgodb. Utrinek projekta Beletrina predstavlja v filmu (glej povezavo), kmalu pa si boste lahko prebrali tudi kakšno zgodbo.
Projekt NA-MA POTI
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.
V šolskem letu 2017-2018 smo začeli z aktivnostmi v projektu NA-MA poti (Naravoslovno Matematična Pismenost, Opolnomočenje, Tehnologija in Interaktivnost), ki ga je na javnem razpisu MIZŠ za izbor operacij »Razvoj in udejanjanje inovativnih učnih okolij in prožnih oblik učenja za dvig splošnih kompetenc« prijavil Zavod RS za šolstvo. Projekt se uvršča v sklop 2: Naravoslovna in matematična pismenost: spodbujanje kritičnega mišljenja in reševanja problemov.
Projekt STEM v okviru Erasmus+ na Gimnaziji Velenje
Pretekli teden smo na Gimnaziji Velenje gostili 28 dijakov ter 12 profesorjev iz Italije, Madžarske, Portugalske, Turčije in Danske. Šlo je za zadnjo v vrsti srečanj partnerskih šol v projektu STEM, v katerem so se dijaki spoznavali ne samo s čisto energijo, temveč stkali pristne prijateljske odnose, ob tem pa izvedeli tudi, kako se s šolskimi in vsakodnevnimi obveznostmi spoprijemajo njihovi vrstniki iz Evrope.
V projektu STEM smo se doslej srečali na Portugalskem, kjer smo se ukvarjali z vodno energijo, v Turčiji z geotermalno energijo, na Madžarskem smo proučevali biomaso, v Italiji sončno energijo, na Danskem vetrno energijo, v Sloveniji pa smo se ukvarjali s fotovoltaiko.
Predpraznična umetniška ekskurzija na Dunaj
Ekskurzija je bila izbirna in tradicionalna ter smo jo izvedli v soboto, 24. novembra 2018.
Takoj po prihodu na Dunaj smo si ogledali secesijske stavbe in cerkev sv. Karla Boromejskega. Nato smo odšli v Belvedere, kjer smo občudovali Klimtova dela in dela njegovih sodobnikov. Sprehodili smo se tudi po središču mesta in si ogledali katedralo sv. Štefana ter Plečnikovo Zacherlovo hišo. Popoldanske ure smo posvetili stalnim zbirkam v Umetnostnozgodovinskem muzeju in nazadnje še pregledni razstavi Brueghelovih del. Njegova dela so nas navdušila. Razstava je tem bolj pomembna, ker je to prva monografska razstava tega legendarnega slikarja 16. stoletja, ki velja za enega najbolj izvirnih in najbolj fantazijskih slikarjev vseh časov.
Začutili smo tudi utrip Dunaja, metropole in središča umetniškega dogajanja, in tudi praznično razpoloženje, ki ga ustvarjajo sejmi in okrašenost ulic in trgov.