Tekmovanje iz znanja astronomije ima kratko zgodovino. Tekmovati smo začeli leta 2010, tekmovanje pa poteka dvostopenjsko: najboljših 70 dijakov s šolskih tekmovanj se uvrsti na državno tekmovanje, na katerem si dijaki s svojim znanjem astronomije in astrofizike lahko prislužijo srebrna in zlata Dominkova priznanja.
Vsi srednješolci tekmujejo v enotni skupini, kar pomeni, da imajo dijaki višjih letnikov več možnosti za uspeh. Organizator tekmovanja je Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije (DMFA). Tekmovanje se je dobro prijelo, iz leta v leto tekmuje več dijakov in konkurenca je vse hujša. Lani sta se na državno tekmovanje, ki tradicionalno poteka na Gimnaziji Murska Sobota, uvrstila naša dijaka Domen Hojkar in Luka Jevšenak, ki sta osvojila srebrni priznanji. Letos je preboj naprej uspel le dijaku 3. C razreda Luku Jevšenaku, ki pa je pokazal velik napredek in osvojil zlato priznanje. To je drugo zlato Dominkovo priznanje za Gimnazijo Velenje, prvo je leta 2011 osvojil Kristijan Kuhar.
Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je sporočila, da je na olimpijado Genius, ki bo potekalajunija 2017 v mestu Oswango v zvezni državi New York (ZDA), prijavila raziskovalno nalogo Mikrogravitacija kometov, katere avtor je prav tako Luka Jevšenak. Ta naloga je bila leta 2016 razglašena za najboljšo srednješolsko raziskovalno nalogo s področja fizike in astronomije. Letošnje kategorije na olimpijadi Genius so sicer obarvane zelo ekološko, tako da astrofizikalna tema morda ne bo izbrana pri organizatorjih. Je pa že predlog ZOTKS, da Slovenijo zastopa ta naloga, nova potrditev njene kvalitete.
Peter Jevšenak